Czy tabletki poronne są bezpieczne?

Czy są jakieś dowody na to, że tabletki poronne są bezpieczne?

Tabletki poronne (aborcja farmakologiczna) są bardzo bezpieczne. Poważne problemy są rzadkie, ale jak w przypadku każdej procedury medycznej, jest obarczona pewnym ryzykiem.
O bezpieczeństwie zabiegu tabletkami poronnymi świadczy fakt, iż zostały wpisane na listę światowej organizacji zdrowia (WHO).

Jakie są potencjalne zagrożenia związane z stosowaniem tabletek poronnych?

Aborcja farmakologiczna (tabletki wczesnoporonne) jest bezpiecznie stosowana w Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Poważnie komplikacje związane ze stosowaniem tych tabletek są bardzo rzadkie, ale mogą się zdarzyć.

Obejmują one:

  • tabletki poronne nie zadziałają przez co ciąża nie zostanie zakończona,
  • część tkanki ciąży pozostaje w twojej macicy,
  • skrzepy krwi w macicy,
  • krwawienie za obfite lub za długie,
  • infekcje dróg rodnych,
  • reakcja alergiczna na jeden z leków ( Mifeprisone lub Misoprostol).

Powyższe problemy nie są powszechne. Jeśli jednak wystąpią zwykle łatwo jest je zminimalizować bądź stosując odpowiednie leki lub metody leczenia.

W bardzo rzadkich przypadkach niektóre komplikacje mogą być bardzo poważne lub nawet zagrażać życiu.

Zaliczamy do nich:

  • obfite krwawienie z pochwy, które przesiąka przez więcej niż 2 podpaski maxi w ciągu godziny, przez 2 lub więcej godzin z rzędu,
  • pojawiające się bardzo duże skrzepy,
  • ból brzucha lub skurcze, które nie ustępują po zakończeniu kuracji tabletkami poronnymi, mimo zastosowania leków przeciwbólowych,
  • osłabienie, nudności, wymioty, biegunka, które trwają dłużej niż 24 godziny po przyjęciu Misoprostolu (Mizoprostolu).

Jeśli, któreś z powyższych objawów wystąpią u Ciebie, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem.

Po kuracji tabletkami poronnymi powinnaś zacząć czuć się lepiej następnego dnia po ich zastosowaniu. Nudności, gorączka, wymioty lub ból brzucha występujące ponad 24 godziny po zażyciu drugiej dawki Misoprostolu mogą być oznaką zakażenia.

Czy tabletki poronne mają długotrwałe skutki uboczne?

Tabletki poronne (wczesnoporonne) są naprawdę bezpieczne i skuteczne. To bardzo popularny sposób na aborcję, a miliony ludzi używają ich bezpiecznie.

O ile nie wystąpią rzadkie i poważne powikłania, które nie będą leczone, nie ma ryzyka dla przyszłej ciąży ani ogólnego stanu zdrowia. Aborcja farmakologiczna (tabletki poronne) nie zwiększa ryzyka raka piersi ani nie wpływa na płodność. Ponadto nie powoduje problemów w przyszłych ciążach, taki jak wady wrodzone, przedwczesne porody, niska masa urodzeniowa, ciąża pozamaciczna, poronienie lub śmierć niemowląt.

Poważne, długotrwałe problemy emocjonalne po zastosowaniu zestawu poronnego składającego się z Mifepristone i Misoprostolu są rzadkie – równie rzadkie jak po porodzie. Bardziej prawdopodobne jest to u osób, które muszą przerwać ciążę z powodów zdrowotnych, osób które nie mają wsparcia w związku z decyzją o aborcji lub osobami, które miały problemy ze zdrowiem psychicznym w przeszłości.
Większość ludzi odczuwa ulgę po aborcji.

Na pytanie „Czy tabletki poronne są bezpieczne?” możemy z całą odpowiedzialnością odpowiedzieć TAK, jest to poparte licznymi badaniami

Na potwierdzenie faktu, iż tabletki poronne są bezpieczne można zacytować badanie z roku 2012 dla Princeton, które wykazało, że mniej niż 1 procent osób, które zastosowały tabletki poronne w latach 2009-2010, miało poważny efekt uboczny lub nie pełną aborcję.
Najczęstszym skutkiem ubocznym aborcji farmakologicznej jest nieukończona aborcja, a pacjenci mogą zdecydować, czy przyjąć więcej leków poronnych w celu dokończenia zabiegu, czy udać się do punktu pomocy medycznej w celu dokończenia aborcji pod kontrolą lekarza.

Spośród 233 805 aborcji w okresie badania, 385 kobiet miało poważny efekt uboczny, w tym 238, które poszukiwały pomocy lekarza, – 135 kobiet zostało przyjęte do szpitala, 114 kobiet przeszło transfuzję krwi i 57 kobiet, które wymagały dożylnych antybiotyków. Wszystkie te kobiety przeżyły.

To pokazuje, że tabletki poronne – aborcja farmakologiczna jest bardzo, bardzo bezpieczną opcją dla kobiet„, powiedziała dr Debra Stulberg, badająca różnice w zdrowiu reprodukcyjnym na Uniwersytecie w Chicago i nie brała udziału w badaniu.

Udostępnij:

Leave a Comment

Loading