ONZ nakazuje prawo do aborcji

Prawo do aborcji - ONZ

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) nakazuje krajom, które ratyfikowały Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych (również Polsce) zapewnienie tak zwanego „prawa do aborcji„.

ONZ w Komentarzu nakazuje Państwom paktu zapewnienie możliwości aborcyjnego (usunięcia ciąży) w określonych przypadkach. Określono też, że państwo nie może tworzyć ograniczeń w dostępie do aborcji, które mogłyby stanowić między innymi dyskryminację matek. Zobowiązuje się również państwa, które ratyfikowały Pakt, aby aborcja była zawsze legalna a dostęp do niej „skuteczny i przystępny”.

Stanowisko ONZ odnosi się także do aspektów społecznych wokół aborcji. Wynika z niego, że młodzi ludzie muszą być edukowani o aborcji (tabletkach poronnych) i powinni mieć dostęp do leków hamujących płodność (antykoncepcyjnych). Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że wszystkie kobiety, które dokonały zabiegu aborcyjnego muszą mieć zagwarantowaną przez państwo ochronę w trakcie jak i po przeprowadzeniu zabiegu aborcji.

Udostępnij:

Leave a Comment

Loading